single

Jak wybrać odpowiedni plecak/ tornister dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

 Rodzice siedmiolatków stają przed dylematem, czy wybrać plecak czy tornister. Plecaki są lżejsze i wygodniejsze od tornistrów. Ponieważ nie obciążają kręgosłupa, rozwiązaniem mogą być również tornistry na kółkach. Jak wybrać odpowiedni plecak/tornister dla dziecka? Na co należy zwrócić uwagę? Bez względu na to, jaki rodzaj plecaka lub tornistra wybierzesz, ważne jest, abyś po spakowaniu wszystkich przyborów szkolnych zwrócił uwagę na jego wagę. Waga książek, zeszytów i innych przyborów szkolnych nie powinna przekraczać 15%.

Tornistry szkolne - najważniejsze zalety i najczęściej wymieniane wady

Tornistry szkolne mają ergonomiczny kształt i wyściełanie, które ułatwiają dzieciom noszenie plecaka na plecach. Dzięki szerokim, wypełnionym miękką gąbką tornistrom ciężar może być równomiernie rozłożony. Posiadają one również regulowane szelki i paski na wysokości bioder. Ułatwia to siedmiolatkom utrzymanie prostej postawy, co zmniejsza szansę na rozwój wad postawy. Tornistry posiadają również wiele wyściełanych przegródek i kieszeni zapinanych na rzepy lub sznurki ściągające. Kieszenie te pomagają dzieciom uporządkować i spakować przybory i akcesoria szkolne. Funkcjonalność tornistra zwiększają również nóżki, które są zamontowane w dnie. Zapewniają one stabilność, gdy tornister stoi na podłożu. Elementy odblaskowe stanowią dodatkową ochronę, zwiększając widoczność dzieci w drodze do szkoły i domu. Kolejnym ważnym punktem do zapamiętania jest to, że większość tornistrów szkolnych posiada wodoodporny materiał. Chroni to książki, sprzęt sportowy i przybory piśmiennicze przed zniszczeniem. Tornistry szkolne wykonywane są przez producentów z trwałych, bezpiecznych materiałów. Tornistry te mogą być ozdobione postaciami z popularnych bajek oraz zwierzętami. Można również znaleźć wieloczęściowe zestawy szkolne dla chłopców i dziewczynek, które zawierają piórnik, a także worek śniadaniowy, worek na kapcie, bidon i piórnik.

Tornistry szkolne są ciężkie i nieporęczne.

To jest główny zarzut. Przeciętny tornister waży ponad kilogram, niezależnie od tego, czy jest prostokątny czy kwadratowy. Są dostępne lżejsze modele, ale często są one bardziej zgrabne i eleganckie. Plecaki, które są lekkie, smukłe i uniwersalne Plecaki są lżejsze od tradycyjnych tornistrów szkolnych. Mogą ważyć od 300 do 600 gramów i mogą być wykonane z miękkiego lub wyściełanego materiału, w zależności od preferencji. Są wodoodporne i mają regulowane paski. Wyprawki dla siedmiolatków powinny mieć miękkie, przewiewne plecy pokryte gąbką. Pozwoli to dziecku na utrzymanie prawidłowej postawy i umożliwi przepływ powietrza. Plecaki mają tę zaletę, że są duże i mogą pomieścić wszystkie rzeczy. Plecaki są bardziej uniwersalne niż tornistry. Mogą być używane do szkoły, na wycieczki szkolne, pikniki i rodzinne wypady. Plecaki można prać w pralce, dzięki czemu są łatwe do czyszczenia. Są one zazwyczaj tańsze niż tornistry. Minusem jest duży odstęp między paskami. Należy zwrócić na to uwagę, ponieważ zbyt duży plecak będzie zsuwał się z ramion dzieci, utrudniając noszenie go przez cały dzień.

Tornister na kółkach - Najwygodniejsza alternatywa.

Coraz większą popularnością cieszą się plecaki na kółkach, które wyglądem przypominają mini torby podróżne. To rozwiązanie jest najwygodniejsze dla kręgosłupa i nie wymaga od dziecka pokonywania wielu schodów w drodze do szkoły. Tornistry te posiadają ciche kółka oraz teleskopową rączkę. Rączka ukryta jest w zewnętrznej aluminiowej ramie. Są wytrzymałe, wodoodporne i łatwo się kształtują. Nie przepuszczają wody i chronią książki przed zniszczeniem. Kółka plecaków są stabilne i można je postawić na ziemi twardą stopą. Posiadają również wyściełane dno. Ważą około 1,2 kg i mierzą 45 cm wysokości.